Verba docent – exempla trahunt (słowa uczą, a przykłady pociągają). Łacińska mądrość zachęciła nas w trwającym Roku Wiary do ukazania przykładów ludzi, którzy w wymiarze duchowym osiągnęli świętość oficjalnie uznaną przez Kościół, ale jednocześnie byli ludźmi niezwykle przedsiębiorczymi, od których można zaczerpnąć bardzo wiele wskazań do prowadzenia biznesu.

Pierwszą postacią, z którą zapoznajemy się na Spotkaniach TALENTU jest św. Maksymilian Kolbe, znany powszechnie jako męczennik z obozu w Auschwitz. Trzeba jednak pamiętać, że jego 47-letnie życie zakończone decyzją oddania życia za współwięźnia, było niezwykle intensywne: bogate w modlitwę, systematyczne i planowe działanie, pomysłowość i odwagę w podejmowaniu decyzji, a przede wszystkim otwarte na poszukiwanie woli Bożej i ufność, dzięki oddaniu się wstawiennictwu Matki Najświętszej. Tak spełnione życiu pozwoliło stworzyć wiele pięknych i trwałych dzieł. Należą do nich m.in. Niepokalanów – miasto poświęcone Maryi Niepokalanej oraz Rycerstwo Niepokalanej – ruch ludzi otwartych na dobro i miłość.

Kiedy znany dominikański logik o. Józef Bocheński udawał się przed II wojną światową do Niepokalanowa, był przekonany, iż znajdzie tam „franciszkańskie dziadostwo”, a wrócił zadziwiony stworzoną tam organizacją pracy, ładem i pracowitością zakonników tworzących w tamtym czasie największy katolicki klasztor świata. Za dziełem tym stała osobowość Maksymiliana Kolbe uformowana m.in. przez Regulamin życia, który spisał i realizował dzień po dniu. Przedsiębiorcy uczestniczący w Spotkaniach TALENTU są często zaskoczeni prostotą i celnością wskazań Regulaminu życia (np. „zachowaj porządek, a porządek zachowa ciebie”), ale również radykalizmem związanym z ideą oddania się Maryi Niepokalanej. Okazuje się, że najszczytniejsze idee muszą weryfikować się w konkrecie życia. Maksymilian dał tego maksymalny przykład jako genialny pomysłodawca i organizator wielkich dzieł oraz tytan wiary, który nie cofnął się przed najtrudniejszą decyzją – oddaniem życia za przyjaciół swoich.