Drodzy Państwo!
Po raz trzeci nasze Duszpasterstwo organizuje ośmiodniową pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Tym razem proponujemy odwiedzenie miejsc związanych zarówno ze Starym jak i Nowym Testamentem położonych na terenie Izraela i Jordanii. Termin pielgrzymki (16-23 marca 2016) dobrano tak, aby można było wziąć udział w procesji Niedzieli Palmowej i korzystać z uroków wiosennej aury. Podobnie jak w 2013 roku za organizację wyjazdu odpowiada firma GM Travel z Brwinowa, z której usług byliśmy bardzo zadowoleni. Koszt wyjazdu skalkulowano na 1150 dolarów amerykańskich i 520 złotych.
Szczegółowy program pielgrzymki znajdą Państwo poniżej. Wszelkich informacji udziela i zgłoszenia przyjmuje ks. Grzegorz Piątek (tel. 600 896 895; e-mail: gpiatek@scj.pl)
Serdecznie zapraszamy.

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

16-23 marca 2016 r.

Dzień 1
Przelot na trasie Warszawa – Tel Awiw. Transfer na nocleg w Jerychu.
Dzień 2
Rzeka Jordan – Macheront – Nebo – Madaba – Petra
Zaraz po śniadaniu udamy się nad wody Jordanu, w miejsce gdzie Jezus przyjął chrzest z rąk św. Jana. Po przekroczeniu granicy, pojedziemy do Macherontu, fortecy wybudowanej przez Heroda Wielkiego gdzie został ścięty Jan Chrzciciel. Następnie odwiedzimy Górę Nebo – jedno z domniemanych miejsc śmierci Mojżesza, na szczycie której znajdują się ruiny kościoła z VI w. i klasztor oo. Franciszkanów. Na zakończenie zwiedzania tego dnia udamy się do Madaby – miasta mozaik. Przejazd do Petry, kolacja i nocleg.
Dzień 3
Petra – Kerak – Amman
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Petry – starożytnego miasta Nabejczyków wykutego w różowej skale na przełomie I i II w. Po przejściu przez Sig (wąwóz), zwiedzimy Chazna (Skarbiec) Amfiteatr, Królewskie Grobowce, Świątynię Skrzydlatych Lwów oraz wiele innych interesujących zabytków. Chętni i odważni będą mogli udać się do Klasztoru Ad Deir, do którego prowadzi 800 schodów wykutych w skale, skąd rozciąga się piękny widok na dolinę Arava w Izraelu a przy dobrej pogodzie widoczne jest miejsce pochówku Arona, brata Mojżesza. Następnie w Keraku zobaczymy zamek Krzyżowców. Transfer do Ammanu, kolacja i nocleg.
Dzień 4
Jerash – Um Qais – Morze Martwe – Betlejem
Rano udamy się do Jerash (dawna nazwa Geraza) miasto to zostało założone przez Rzymian, znajdują się w nim dwa amfiteatry, owalne forum, świątynia Artemidy, łaźnie oraz Cardo – starożytna ulica o długości 600 metrów wzdłuż, której znajdują się pozostałości starożytnych kolumn. Następnie zwiedzimy Um Qais, które w czasie rzymskiego panowania było jednym z miast Dekapolu. Po przekroczeniu granicy odpoczniemy nad Morzem Martwym. Czas na kąpiel w najbardziej zasolonym zbiorniku wodnym na świecie, zwanym przez miejscową ludność Morzem Życia. Przejazd do Betlejem, kolacja i nocleg.
Dzień 5
Droga Krzyżowa – Dzielnica Żydowska
Wcześnie rano przejdziemy Droga Krzyżową do Kościoła Grobu Pańskiego. Stamtąd udamy się do żydowskiej części Starego Miasta. Zobaczymy Cardo, Złota Menorę, która jest repliką menory, jaka znajdowała się w zburzonej świątyni. Następnie przejdziemy się w kierunku ruin murów Jerozolimy czasów Króla Hezekiah`a. Jeśli czas na to pozwoli wstąpimy do Syryjskiego Kościoła Prawosławnego, na którego miejscu stał dom Św. Jana zwanego Markiem, w który to kościele znajduje się ikona przedstawiająca Najświętszą Maryję Pannę namalowana jak głosi tradycja przez św. Łukasza. Następnie udamy się pod Ścianę Płaczu. Powrót do hotelu w Betlejem, kolacja i nocleg.
Dzień 6
Ein Karem – Muzeum Izraela – udział w procesji Niedzieli Palmowej
W godzinach rannych pojedziemy do Ein Karem, gdzie zwiedzimy miejsce narodzin św. Jana Chrzciciela – Kościół Nawiedzenia Matki Bożej. Następnie udamy się do muzeum Izraela, gdzie zobaczymy model Jerozolimy z czasów Drugiej Świątyni, a następnie odwiedzimy Muzeum Księgi. Po zwiedzaniu udamy się na procesję Niedzieli Palmowej.
Dzień 7
Góra Oliwna – Góra Syjon – Yad Vashem
Pierwszym zwiedzanym miejscem tego dnia będzie Góra Oliwna, zwiedzimy kaplicę Wniebowzięcia Chrystusa, Kościół Pater Noster – punkt widokowy, zejdziemy drogą Niedzieli Palmowej do Dominus Flevit. W Ogrodzie Getsemani, zwiedzimy Grotę Pojmania, Kościół Wszystkich Narodów znany również pod nazwą Bazyliki Konania. Po czterdziestu czterech stopniach zejdziemy do pustego grobowca Dziewicy w Kościele Wniebowzięcia. Przez Dolinę Kidron udamy się na Górę Syjon, aby zwiedzić Kościół św. Piotra w Gallicantum, Wieczernik, Grobowiec Dawida oraz piękny kościół Zaśnięcia NMP. Resztę popołudnia spędzimy w Betlejem. Zwiedzimy Kościół Narodzenia Pańskiego, Grotę, w której przyszedł na świat Jezus, Kościół św. Katarzyny, w którym odprawiana jest coroczna pasterka oraz Grotę, w której według tradycji św. Hieronim przetłumaczył Vulgate (Łacińska wersja Biblii). Następnie odwiedzimy Yad Vashem, miejsce upamiętniające ofiary Holocaustu. Powrót do Betlejem, kolacja i nocleg.
Dzień 8
Tel Awiw – Warszawa
Przelot na trasie Tel Awiw – Warszawa. Powrót do kraju, zakończenie pielgrzymki.